VILNIUS, Algirdo g. 75  TEL.: +370 (652) 82882          
KAUNAS, Partizanų g. 27  TEL.: +370 (678) 80313; +370 (682) 66232

Oro valytuvai

 

Oro valytuvai - patarimai kaip pasirinkti tinkamiausią?

 

Nežinote kurį oro valytuvą pirkti? Pateikiame profesionalius patarimus padėsiančius apsispręsti!

 

 

Kas yra oro valytuvas?

Oro valytuvas yra paprastas įrenginys susidedantis iš ventiliatoriaus (ar keletos jų) ir specialių filtrų. Kadangi dauguma nešvarumų esančių ore yra tiesiog apčiuopiamos ir sulaikomos tačiau labai mažos dalelės, tai oro valytuvai gali mechaniškai atskirti šiuos teršalus cirkuliuojant oro srautą pro filtrus. Įprastai oro valytuvai nenaudoja daug elektros energijos, jų galingumas svyruoja nuo 4 iki 60 vatų priklusomai nuo oro valymo našumo ir papildomų funkcijų.

Kodėl man reikalingas oro valytuvas?

Oro tarša atsiranda iš labai didelio kiekio skirtingų šaltinių ir jeigu gyvenate mieste, didelė tikimybė jog jums jau reikia oro valytuvo. Kvėpuojant švaresniu oru geriau pailsima miego metu, pagerėja plaučių funkcionavimas ir bendrai visa sveikata. Jeigu kas nors šeimoje kenčia nuo alergijų, oro valytuvas gali būti labai naudingas nes iš oro pašalina įprasts alergens tokius kaip žiedadulkės, dulkės, gyvūnų plaukai ir pleiskanos, pelėsio sporos ir t.t.

Kaip pasirinkti oro valytuvą?

Oro valytuvai būna preliminariai įvertinami kokiam plotą jie gali efektyviai valyti. Išsimatuokite patalpos kurios orą norite valyti plotą ir įsigykite oro valytuvą kurio optimalus plotas bus kiek didesnis. Bet kuriuo atveju, oro valytuvas negali būti per galingas, tiesiog kuo galingesnį oro valytuvą turėsite, tuo greičiau jis atliks darbą arba galėsite naudoti prietaisą mažesniu rėžimu. Rinkoje yra labai daug  oro valytuvų gamintojų kurių prietaisai skiriasi pagal kainą, atliekamas funkcijas ir valymo kokybę. Kaip neapsigauti perkant oro valytuvą išsamiau skaitykite straipsnyje: PATARIMAI KAIP PASIRINKTI ORO VALYTUVĄ

Kiek oro valytuvų jums gali prireikti?

Tai priklauso nuo jūsų patalpų kurias norite valyti. Jeigu planuojate įsigyti tik vieną oro valytuvą, pradėkite nuo miegamojo kambario, kadangi šioje patalpoje jūs norite kuo geriau išsimiegoti ir pailėsite bei praleidžiate didžiąją dalį paros laiko. Oro valytuvą galite pernešti iš patalpos į patalpą tačiau tokiu būdu sumažės oro valymo efektuvumas ir užtruksite ilgiau laiko siekdami visiškai išvalyti orą. Idealiausias variantas yra turėti kiekvienoje ar bent kas antroje patalpoje po oro valytuvą. Jeigu oro valytuvą planuojate nešioti po patalpas, tuomet rinkitės kuo galingesnį įrenginį, kuris greičiau išvalytų orą.

Kokių rūšių ir kiek filtrų turi oro valytuvas?

Pagrindinis visų oro valytuvų filtras yra HEPA arba kitaip tariant didelio efektyvumo dalelių oro filtras ("high-efficiency particulate air filter"). Šis filtras mechaniškai atskiria ore esančius nešvarumus iš oro kadangi savyje turi keletą sluoksnių iš tarpusavyje sujungtų pluoštų. HEPA įprastai yra pats brangiausias filtro tipas ir pats svarbiausias. Taip pat dažnai oro valytuvuose būna ir aktyvios anglies filtras, kurio paskirtis šalinti iš oro kvapus ir ardyti chemikalus.

Kai kurie oro valytuvai taip pat turi plaunamus priešfiltrius skirtus sugauti didesnes dulkes, plaukus, gyvūnų pleiskanas ir t.t. Šį priešfiltrį reikia reguliariai valyti arba keisti nauju. Pagrindinė priešfiltrio funkcija yra prailginti HEPA filtro tarnavimo laikotarpį.

Kokioje patalpos vietoje reikia statyti oro valytuvą?

Vieta, kurioje pastatysite prietaisą yra labai svarbi siekian maksimalaus efektyvumo. Švaraus oro pateikimo reitingas (CADR) ir optimalus patalpos plotas yra matuojami testuojant oro valytuvą tuščiame kambaryje, taigi jeigu pastatysite prietaisą po stalu, prie pat sienos arba tarp didelių baldų, sumažinsite oro valytuvo cirkuliuojamo oro srautą. Jeigu suteiksite prietaisui daugiau erdvės, jo efektyvumas pagerės. Taip pat turėkite omenyje, jog oro valytuvas efektyviai veikia tik tuomet kai patalpos durys ir langai laikomi uždari.

Į ką reikia atsižvelgti naudojant oro valytuvą?

Oro valytuvo filtrus reikia reguliariai keisti. Įprastai HEPA filtras po 1 metų veikimo būna stipriai užsiteršęs ir praradęs savo efektyvumą. Perkant oro valytuvą svarbu atsižvelgti į filtrų kainas, nes tai yra nemaža dalis pasikartojančių eksploatacinių išlaidų tenkančių efektyviam oro valymui. Kai kurie oro valytuvai turi keletą atskirų filtrų, o kai kurių filtrai būna kombinuoti (du arba trys viename). Jeigu tik galite, būtinai sužinokite filtrų kainą ir jų tarnavimo laiką prieš įsigydami oro valytuvą. Patartina išjungti oro valytuvą tuo metu kai siurbliuojate kambarius, tai gali stipriai prailginti filtrų tarnavimo laiką. Taip pat galite nusiurbti ant filtro priekinės dalies susirinkusias dulkes.

Papildomos funkcijos

Dauguma oro valytuvų naudoja oro jonizatorius, kurie pritraukia ir neutralizuoja žalingas daleles esančias ore. Oro jonizatorius taip pat gali išelektrinti dulkes ir kitus nešvarumus, dėl ko HEPA filtras efektyviau išvalys orą. Labai svarbu atsižvelgti į tai ar oro valytuve esantis oro jonizatorius nekuria Ozono, kuris galėtų sukelti kvėpavimo susirgimų. Mūsų siūlomi oro valytuvai WINIX, ELFI, SHARP ozono neišskiria.

Kai kurie oro valytuvai turi oro drėkinimo funkciją, kuri gelbėja esant sausam patalpos orui. Perkant oro valytuvą patartina atkreipti dėmesį ar prietaisas turi naktinį režimą (skirtą ypač tyliam veikimui), oro kokybės indikatorių ir sensorius, galimybę valdyti preitaisą per atstumą tiek distanciniu pulteliu tiek išmaniuoju telefonu. Kai kurie WINIX oro valytuvai turi WIFI funkciją leidžiančią vartotojui stebėti patalpos užterštumą ir valdyti prietaisą netgi nebūnant namie.

Daugiau informacijos apie oro užterštumą

Oro tarša atsiranda ne tik dėl automobilių ar šildymosi anglimi. Taršos šaltiniu gali būti sezoninis pasėlių deginimas, statybų ar remonto darbai, iškastinio kuro deginimas gamyklose, savartynai ir netgi šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija. Vidaus patalpų oras gali būti netgi prastesnis negu lauko oras, kadangi nešvarumai ir alergenai atsiranda ir vystosi dėl prastos ventiliacijos ir papildomų vidaus taršos šaltinių, tokių kaip maisto gaminimas, gyvūnai, naudojami įvairūs chemikalai valymui ir t.t.