Ar ventiliacija gali sumažinti drėgmės lygį? Nebūtinai

kondensatas ant lango   Dažnai girdime, jog gyvenant drėgnuose namuose ir norint sumažinti drėgmės lygį viskas ko pakanka tai dažnai atidarinėti langus ir vėdinti patalpas. Ar iš tikro to pakanka?

   Nesuskaičiuojamą kiekį kartų matėme straipsnius ar komentarus forumuose, kuriuose gyventojų skundžiasi didele drėgme gyvenamose patalpose, o jiems komentaruose dažniausiai atsakoma "Kodėl neatidaro langų ir neišsivėdina?", lyg tai būtų tobulas problemos sprendimas.

    Tai kur gi ta tiesa, ar iš tikro norint panaikinti perteklinę drėgmę pakanka paprasčiausiai praverti langą?

    Žmonės būdami namuose ir normaliai gyvendami patys ir sukuria papildomą drėgmę: prausdamiesi po dušu ar vonioje, skalbdami drabužius ir po to juos džiovindami, ruošdami maistą, kvėpuodami (!), grįždami namo lietuje sušlapusiais rūbais ir t.t. Įprastomis sąlygomis 4 asmenų šeima vidutiniškai per parą sukuria apie 12l vandens, o jeigu namuose papildomai yra laikomas nemažas akvariumas, tai drėgmės išskyrimas gali padidėti labai žymiai. Taigi, kaip matote, neverta stebėtis iš kur namuose atsiranda drėgmės perteklius.

    Daugiausiai problemų dėl didelio drėgmės lygio atsiranda šaltuoju metų laiku, kada gyventojai laiko užvertus langus. Tuo pačiu drėgmė įstringa namuose be galimybės pasišalinti. Kadangi dėl šalto oro langų ir sienų paviršiai taip pat atvėsta, o drėgmei kontaktuojant su šaltais paviršiais atsiranda kondensatas. Tuomet sudaromos tinkamos sąlygos veistis pelėsiui ir galiausiai žmonės pastebi šią problemą. Taip pat drėgmės lygio padidėjimas namuose reiškia, kad prišildyti patalpą bus kur kas sunkiau, sąskaitos už šildymą didės, o namuose bus jaučiamasi vėsiau. Be to jeigu skalbiniai būna džiaustomi kabinant ant drabužių džiovyklos, jie džiūva labai ilgai, nes juos supantis oras ir taip jau yra prisipildęs drėgmės. Galiausiai, per didelis drėgmės lygis gali sukelti ir įvairius sveikatos sutrikimus.

    Visas šias problemas galima išspręsti atsikratant drėgmės pertekliumi ore ir taip sumažinant santykinį drėgmės lygį namuose.atviras langas

    Atidarius langą į patalpą žinoma pateks šviežio oro, o tai gali padėti sausinant orą namuose. Tačiau oras patenkantis į patalpą tikėtina taip pat bus drėgnas, o dažnai netgi drėgnesnis negu tas, kurį jis pakeičia. Pelėsis auga esant 68% santykiniam drėgmės lygiui, o šioms sąlygoms kondensatas gali labai lengvai susiformuoti ant šaltų paviršių.

    Taigi, kaip lango atidarymas gali padėti išspręsti šias problemas, jeigu į patalpą patenkantis naujas oras jau yra drėgnas?

  • Jeigu į patalpą patenka šviežias oras, toks pat kiekis oro paliks patalpą, taigi dalis drėgno oro bus priverstinai išstumta laukan.
  • Jeigu į patalpą patenkantis naujas oras yra šaltesnis negu namuose esantis, tai jis turės būti sušildytas.
  • Jeigu naujas oras bus šildomas, tada jo santykinis drėgmės lygis sumažės.

    Pavyzdžiui, jeigu į patalpą patenkantis oras bus 6°C temperatūros ir 78% santykinio drėgmės lygio, gyventojas sieks jį sušildyti iki 20°C temperatūros ir tada jo santykinis drėgmės lygis sumažės iki 30%. Tokiu būdu šviežias oras gali padėti išsausinti patalpą.

    Tačiau susiduriama su kitomis pasekmėmis, kurių asmenys siūlantys šį metodą vengia atskleisti:

  • Ar norėtumėte, kad šalto oro srovė visuomet judėtų po jūsų patalpas?
  • Kiek pabrangs šildymo sąnaudos, kadangi pastoviai reikės šildyti patalpos orą nuo 6°C iki 20°C temperatūros ir vėl išmesti jį laukan?
  • Ar iš tiesų Jūsų namiškiai bus pasirengę žiemos metu atidarinėti langus (nusimaudžius, miego metu, ruošiant maistą, padžiovus skalbinius ir t.t.)?

Be to patys klientai dažnai pateikia papildomai kitas priežastis dėl kurių jie negali laikyti praviro lango:

  • Laikant pravirą langą mažėja apsauga ir didėja rizika dėl vagysčių ir įsilaužimų.
  • Gyvenant šalia pagrindinės gatvės pro pravirą langą patenka triukšmas ir oro tarša.
  • Šildymo sistema nėra pakankamai galinga, kad galėtų sušildyti šviežią orą pakankamai greitai.
  • Ne visi namo kambariai yra šildomi pastoviai.

    Dėl visų šių priežasčių lango atidarymas gali iš tikro padėti išspręsti problemą, tačiau daugeliu atveju tai sukels dar daugiau nepatogumų ir išlaidų gyventojams, o to daugelis propaguojančių šį drėgmės šalinimo būdą nenurodo. Tai ir yra priežastis, dėl kurios vis daugiau gyventojų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse norėdami išsausinti patalpų orą pasikliauna DRĖGMĖS SURINKĖJAIS. Gyvenamose patalpose dėl tylaus veikimo tam geriausiai tinkantis ir mūsų rekomenduojamas drėgmės surinkėjas yra WDD80 Wood's.