Oro sausintuvas (arba drėgmės surinkėjas) yra pagrindinė prevencijos ir gynybos priemonė nuo namuose esančios pernelyg didelės drėgmės. Vidaus patalpoje esant dideliam drėgmės lygiui pirmiausia atsiranda pelėsio ir drėgmės kvapas, tačiau nesiimant jokių veiksmų dėl drėgmės sumažinimo, namuose atsiras rimtos pelėsio problemos.
Be abejo geriausia imtis veiksmų pasireiškus pirmiesiems pelėsio požymiams, bet nesvarbu ar visai neseniai pastebėjote šią problemą, ar jau kuris laikas žinojote apie ją, drėgmės surinkėjas padės jums kovoje su pelėsiu.
Nusprendus įsigyti oro sausintuvą svarbu išsiaiškinti kiek šie prietaisai jums gali būti naudingi. Šis straipsnis padės jums priimti protingą sprendimą pasirenkant tinkamiausią drėgmės surinktuvą, kuris patenkins esamus poreikius ir patikimai tarnaus ateityje.
Trumpai apie oro sausintuvus arba drėgmės surinkėjus
Oro sausintuvai sugeria perteklinę drėgmę iš oro. Didžioji dalis drėgmės surinkėjų veikia tuo pačiu principu: oras traukiamas į prietaiso vidų ir labai greitai atvėsinamas, dėl ko drėgmė kondensuojasi, o tada ventiliatorius išsausintą orą išpučia laukan į patalpą. Kai kurie oro sausintuvai turi absorbentą, kuris sugeria iš oro perteklinę drėgmę ir kaitinamas ją gariną. Iš oro išgautas vanduo yra renkamas į tam skirtą indą arba išleidžiamas laukan pro drenažo vamzdį (didžioji dalis drėgmės surinkėjų turi abu variantus).
Oro sausintuvai arba drėgmės surinkėjai dažniausiai statomi šiose padidintos drėgmės patalpose:
- Rūsyje
- Pusrūsyje
- Džiovykloje
- Virtuvėje
- Miegamajame
- Vonios kambaryje
- SPA arba baseino patalpoje
- Sandėlyje
- Dirbtuvėje
Kodėl reikia sausinti orą?
Apart to jog drėgmės surinkėjai palaiko komfortabilų drėgmės lygį jūsų namuose, ofisuose, vidiniuose baseinuose ar sandėliuose, šie prietaisai suteiks jums ir papildomos naudos:
Energijos taupymas: Siekdami komforto ir palaikydami pakankamai sausą patalpos orą galite lengvai sutaupyti tiek šildymo, tiek šaldymo sąskaita. Jeigu patalpos oras yra mažiau drėgnas, tai esant žemai temperatūrai, jausitės pakankamai šiltai, o esant aukštai temperatūrai jausitės pakankamai vėsiai. Didelė drėgmė sustiprina pojūčius į temperatūrų pokyčius.
Apsauga nuo pelėsio: Labai svarbu palaikyti pakankamai sausą patalpos orą siekiant kontroliuoti pelėsio ir sienų grybelio atsiradimą ar plitimą. Namų rūsiai, vonios kambariai ir virtuvės, tai tos patalpos, kuriose dėl visus metus vyraujančios didelės drėgmės yra ypatingai palankios sąlygos atsirasti pelėsiui. Naudojant oro sausintuvą drastiškai sumažėja galimybė pelėsio atsiradimui. Vengti pelėsio atsiradimo ypatingai patariama alergiškiems žmonėms, kadangi pelėsis yra dažnas alergijos sukėlėjas.
Papildomas oro vėsinimas: karštą vasaros dieną norint jaustis komfortabiliai reikia, kad oras atitiktų du reikalavimus: pakankamai žema temperatūra ir pakankamai žemas drėgmės lygis. Labai dažnai žmonės naudoja kondicionierius ilgiau negu reikia, nes ore tvyro didelė drėgmė dėl ko atsiranda šilumos ir lipnumo jausmas. Jūs galite labai lengvai pakeisti šią situaciją įsigiję drėgmės surinkėją kuris papildys jūsų kondicionavimo sistemą. Visa tai užtikrins vėsų ir sausą patalpos orą, kas yra labai svarbu karštomis vasaros dienomis.
Užtikrina pastatų konstrukcijos vientisumą: Palaikydami subalansuotą drėgmės lygį, ypač pusrūsyje ir rūsyje, užtikrinsite savo namų konstrukcijos vientisumą ir ilgaamžiškumą. Dėl perteklinės drėgmės šiose patalpose gali supūti atraminės pastato sijos, grindų laminatas, parketas bei gali būti padaryta žala visai medinei apdailai ir baldams. Padarinių šalinimas ir remontas gali kainuoti labai brangiai. Prevencija naudojant oro sausintuvą yra visuomet pigesnė negu remonto darbai.
Pagal ką rinktis oro sausintuvą arba drėgmės surinktuvą?
Rinkoje yra keletas oro sausintuvų rūšių, kurios skirstomos pagal funkcionalumą. Dažniausiai drėgmės surinkėjai klasifikuojami į buitinius, komercinius ir pramoninius. Norėdami išsiaiškinti koks drėgmės surinkėjas jums bus naudingiausias, reikia atsižvelgti į šias savybes:
Dydis – be abejo oro sausintuvo dydis yra labai svarbu siekiant pasirinkti tinkamą prietaisą savo reikmėms. Oro sausintuvai yra projektuojami taip, kad galėtų pašalinti per dieną iš oro tam tikrą vandens kiekį. Deja, kartais būna labai sunku nustatyti, kiek vandens per dieną būtina surinkti, taigi daugelis pirkėjų drėgmės surinkėją renkasi pagal patalpos, kurią planuoja sausinti, dydį. Laimei, ši taisyklė yra pakankamai tiksli, kadangi patalpos dydis dažniausiai atitinkamai sutampa su vandens kiekiu kurį reikia pašalinti iš oro.
Taip pat reikia atsižvelgti į tai ar patalpų dydis yra arti sausintuvo maksimaliai rekomenduojamų patalpų dydžio. Jeigu taip, tai jums reikėtų apsvarstyti galimybę įsigyti našesnį drėgmės surinktuvo modelį norint užtikrinti efektyvų oro sausinimą. Į šį pasiūlymą dauguma žmonių užduoda klausimą: „Kodėl man gali prireikti galingesnio oro sausintuvo?“. Atsakymas yra labai paprastas: kuo arčiau maksimalių galimybių yra jūsų pasirinktas drėgmės surinktuvas, tuo sunkiau jam teks dirbti siekiant išlaikyti orą be perteklinės drėgmės, o tai bėgant laikui sumažins prietaiso efektyvumą ir ilgaamžiškumą. Taip pat įsigijus per silpną drėgės surinkėją, siekiant sumažinti drėgmės lygį sunaudosite daugiau elektros energijos, kadangi mažesnis prietaisas veiks žymiai ilgiau.
Drėgmės lygis – drėgmės lygis kuriam esant veiks jūsų oro sausintuvas tiesiogiai įtakoja prietaiso efektyvumą. Jeigu jūsų patalpų drėgmės lygis yra didelis, tai oro sausintuvas veiks galingiau ir ilgiau. Taigi jeigu jūs norite išsausinti didelį rūsį kuris yra drėgno klimato zonoje, jums prireiks galingesnio, komercinio (o gal netgi pramoninio) drėgmės surinktuvo skirto rūsiui, kuris efektyviai kovos su didele drėgme. Didelio našumo oro sausintuvai yra tinkamai parengti, kad galėtų susitvarkyti su dideliu drėgmės kiekiu. Tam tikri oro sausintuvai būna specialiai sukurti naudoti specifinėse vidaus patalpų vietose, tokiose kaip rūsys, pusrūsis ar džiovykla, vidaus baseinas arba spa zona ir t.t., taigi jūs galite pasirinkti prietaisą pagal savo specifinius poreikius. Be to, pramoniniai sandėlių sausintuvai yra sukurti ir pagaminti taip, kad sausintų dideles komercinės paskirties patalpas veiksmingai ir efektyviai.
Temperatūra – jums teiks atsižvelgti į temperatūrą patalpoje, kurioje naudosite drėgmės surinkėją. Daugelis oro sausintuvų paprasčiausiai nėra parengti veikti esant žemai temperatūrai ir dažnai apšalą, dėl ko prietaisas veiks ne taip efektyviai arba visiškai išsijungs. Kaip bebūtų yra daug oro sausintuvų, kurie gali veikti prie žemos temperatūros. Įprastai žiemos metų absoliutus santykinis drėgmės lygis būna mažesnis, taigi drėgmės surinktuvo taip dažnai neprireikia. Tačiau, jeigu gyvenate netoli didelio vandens šaltinio, tokio kaip ežeras ar jūra, arba patalpose palaikote žemą temperatūrą prie kurios kondensuojasi vanduo, jums gali prireikti prie labai žemos temperatūros galinčio veikti oro sausintuvo.
Kokia oro sausintuvo (drėgmės surinkėjo) kaina ir nuo ko ji priklauso?
Naminio oro sausintuvo kaina gali svyruoti nuo mažiau negu 150 Eur iki daugiau negu 900 Eur. Pasirinkimas kokį modelį rinktis tarp žemos ir aukštos klasės gali būti labai painus. Oro sausintuvai iš esmės veikia tuo pačiu principu, patalpos oras yra įtraukiamas vidun, iš jo išgaunama drėgmė ir vėl išmetamas atgal į patalpą. Tačiau nuo prietaiso surinkimo kokybės, našumo (litrai per valandą) ir vidinio prietaiso įrengimo iš esmės priklauso, kuom kiekvienas oro sausintuvas skiriasi nuo kitų. Siekiant išsiaiškinti kuris modelis jums labiausiai tinka, geriausia yra suprasti bendrus jų skirtumus ir atsirinkti tas sausintuvo funkcijas, kurios atitiktų jūsų specifinius poreikius.
Atsakydami į klausimus žemiau jūs pagal savo poreikius sumažinsite galimų pasirinkti oro sausintuvų ratą. Atsakę sau į šiuos klausimus galite pereiti prie siūlomų oro sausintuvų sąrašo, kuriame pateikti prietaisai pagal paskirtį ir technines charakteristikas: našumas, oro srautas, garantija, specialios savybės.
Kokia yra patalpų, kurias noriu sausinti kvadratūra?
Ar mano patalpų kvadratūra didesnė negu 100 m2?
Kokio aukščio yra mano lubos?
Ar tai baigta įrengti patalpa?
Ar tai rūsys?
Ar mano patalpoje jaučiamas pelėsio ir drėgmės kvapas?
Ar mano patalpoje yra atsiradęs pelėsis arba sienų grybelis?
Ar aš gyvenu didelės drėgmės sąlygose?
Ar aš gyvenu žemos temperatūros aplinkoje?
Kaip ilgai tikiuos prietaisas tarnaus?
Koks mano galimas biudžetas perkant drėgmės surinkėją? Palyginkite pirminių išlaidų sumą su oro sausintuvo kokybe ir jo galimybe efektyviai pakeisti situaciją.
Jeigu aš anksčiau turėjau oro sausintuvą, ar šis prietaisas man padėjo išspręsti drėgmės problemą?
Be to, OROsprendimai.lt darbuotojai jums mielai patars renkantis ir perkant oro sausintuvą tel. Nr. +370-652-82882.
Oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo dydis ir efektyvumas
Oro sausintuvai yra gaminami įvairių dydžių ir tarpusavyje jie skirstomi į kategorijas pagal našumą, t.y. surenkamo vandens litrais per parą kiekį. Turimi duomenys apie surenkamo vandens kiekį per parą yra labai vertingi renkantis tarp prietaisų. Tačiau daugeliui klientų yra sunku paskaičiuoti kiek litrų vandens per dieną jiems reikia surinkti. Pirkėjui yra kur kas lengviau pasirinkti oro sausintuvą pagal patalpų, kurias jis nori sausinti, plotą, kadangi dydis dažniausiai teigiamai susietas su vandens kiekiu reikalingu pašalinti iš oro. Reikia paminėti, kad ši taisyklė padeda tik preliminariai pasirinkti tinkamą oro sausintuvą jūsų patalpoms. Taip pat jums reikės atsižvelgti ir į tokius veiksnius kaip drėgmės lygis, temperatūra ir kt.
Renkantis drėgmės surinkėją pagal jo našumą, pasiimti galingesnį prietaisą nėra blogas pasirinkimas, tačiau pirkti silpnesnio nepatartina. Pavyzdžiui patalpose, kurių plotas 80 kvadratinių metrų, oro sausintuvas skirtas 80-90 kvadratinių metrų plotui nėra labai geras pasirinkimas. Sausintuvas turės veikti ilgiau ir tikėtina greičiau nusidėvės. Be to, siekiant nuolatos palaikyti pageidaujamą drėgmės lygį ir pastoviai naudojant drėgmės surinkėją, padidės išlaidos elektros energijai. Geriausias variantas tokiose situacijose pasirinkti kiek galingesnį oro sausintuvo modelį. Prietaisas veiks geriau ir galutinis rezultatas atsižvelgiant į sausintuvo tarnavimo laikotarpį, suvartotos energijos kiekį ir sausinimo efektyvumą tikrai bus geresnis.
Oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo energijos vartojimo efektyvumas
Dar vienas veiksnys į kurį reikia atsižvelgti renkantis oro sausintuvą yra energijos vartojimo efektyvumas.
Rinkitės didesnį: Bendra taisyklė sako, kad kuo galingesnis ir didesnis prietaisas, tuo mažesnės energijos sąnaudos atsižvelgiant į surinkto vandens kiekį. Tai yra tiesa, kadangi didesnis drėgmės surinkėjas neturi veikti taip stipriai kaip silpnesnis prietaisas tam, kad išsausintų patalpą. Jį mažiau įtakos labai didelis drėgmės lygis. Maksimalus energijos efektyvumas yra lengvai pasiekiamas realistiškai (ir kuo tiksliau) apsibrėžiant patalpų, kurias reikia sausinti, dydį ir žinant drėgmės lygį, kurį reikia sumažinti.
Mastykite plačiau: Kai kurie žmonės bando sausinti didelę patalpą naudodami keletą mažų ir silpnų oro sausintuvų, o ne vieną didelį ir brangesnį prietaisą, galvodami jog tai yra ekonomiškesnis pasirinkimas. Realiai, jūs galite sutaupyti tik pirkdami sausintuvus, tačiau jie turės veikti ilgesnį laiko tarpą dėl ko suvartos daugiau energijos ir paprasčiausiai nusidėvės greičiau. Geriausias sprendimas yra pirkti tokį oro sausintuvą, kuris geriausiai atitinka jūsų patalpų dydį. Ilguoju laikotarpiu šis pasirinkimas atsipirks taupydamas energiją ir ilgai tarnaudamas. OROsprendimai jums siūlo daug oro sausintuvų kurie elektros energiją vartos labai efektyviai.
Oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo našumas normaliomis buitinėmis sąlygomis ir maksimaliomis sąlygomis
Lyginant oro sausintuvų našumus, ypatingai komercinius modelius su buitiniais, reikia būti atsargiems ir įsitikinti ar lyginami vienodi parametrai. Normalios buitinės oro sąlygos ir maksimaliai drėgnos sąlygos labai dažnai painioja vartotojus, kai jiems tenka pasirinkti oro sausintuvą. Vieni gamintojai nurodo koks bus prietaiso našumas prie normalių buitinių sąlygų, o kiti nurodo našumą prie maksimaliai drėgnų sąlygų. Esmė tokia, kad oro sausintuvas ištrauks kur kas mažiau vandens veikdamas sausoje aplinkoje negu ištrauktų veikdamas drėgnoje aplinkoje. Jeigu gamintojas nurodo oro sausintuvo našumą, arba kiek litrų vandens per dieną surenka prietaisas, tai būtinai turi pateikti sąlygas, kurioms esant pasiekiami šie rodikliai.
Deja, gamintojai ne visada yra atviri pateikdami tikrąjį drėgmės surinkėjų našumą. Tiesą sakant, didžioji dalis prekybos centrų lentynose pastatytų oro sausinimo įrengimų pateikia savo surenkamų litrų per dieną našumą esant 100% santykinio drėgmės lygio ore, dėl klaidinamas kliento suvokimas apie tikruosius oro sausintuvo pajėgumus siekiant pašalinti drėgmę. Labai dažnai gamintojas nesako, jog oro sausintuvo našumas reikšmingai mažėja esant žemesnei temperatūrai, kuri įprastai būna rūsyje ir pusrūsyje, ir esant realesniam santykiniam drėgmės lygiui. Geriausia yra lyginti prietaiso pajėgumus esant realioms patalpų sąlygoms (200C ir 70% santykinės drėgmės lygio). Jeigu gamintojas nurodo našumo duomenis esant maksimaliam patalpų drėgnumui arba visai nepateikia sąlygų, pagal kurias yra paskaičiuotas oro sausintuvo našumas, tai esamą skaičių galite drąsiai dalinti per pusę ir turėsite apytikslį našumą esant normalioms oro sąlygoms. Tinklapyje OROsprendimai.lt prie daugumos oro sausintuvų modelių pateikiami realūs našumai esant normalioms patalpų sąlygoms ir esant dideliam drėgnumui. Jeigu jums iškyla papildomų klausimų dėl oro sausintuvo našumo, prašome kreiptis telefono numeriu +370-652-82882 ir jums bus suteikta papildoma informacija.
Oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo priežiūra
Oro sausintuvo priežiūra yra labai paprasta ir reikalauja mažai pastangų. Tinkamai įjungus, dauguma oro sausintuvų veikia automatiškai. Kaip bebūtų, norint kuo daugiau atgauti iš investicijos į prietaisą, reikia laikytis bendrinių priežiūros taisyklių:
Valykite oro filtrus (įprastai kiekvieną mėnesį);
Nebenaudojant drėgmės surinkėjo išsausinkite prietaisą;
Pasitarkite su profesionalu dėl būtinų remonto darbų.
Tinkamai naudodami ir prižiūrėdami oro sausintuvą užtikrinsite jo ilgalaikį tarnavimą. Oro sausintuvų tarnavimo laikotarpis svyruoja nuo 3 iki 15 metų priklausomai nuo modelio.
Surinkto vandens pašalinimas iš oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo
Oro sausintuvai ištraukia iš oro drėgmę. Šis surinktas vanduo turi būti išpilamas. Yra daugybė skirtingų būdų, kuriais įvairūs modeliai pašaliną sukondensuotą vandenį.
Kibiras: Paprasčiausi drėgmės surinkėjai turi vidinius rezervuarus vandeniui, kuriuos reguliariai reikia ištuštinti (laiko tarpas gali svyruoti nuo kelių valandų iki vieno karto per mėnesį, priklausomai nuo oro sąlygų). Oro sausintuvai įprastai išsijungia kai jų rezervuaras prisipildo, ir būna išsijungę tol kol vanduo bus išpiltas.
Drenažo nuvedimas: Visi oro sausintuvai turi galimybę prijungti pastovų vandens drenažo vamzdį, dėl ko vanduo nuolatos nutekės laukan. Vanduo gali būti nukreipiamas į kanalizaciją arba laukan, svarbu kad būtų pastovus vamzdžio nuolydis.
Vandens siurblys: Siurblys padeda nustumti vandenį drenažo vamzdžiu. Esant siurbliui, vanduo gali būti stumiamas viršun. Drenažo vamzdis gali būti nuvestas laukan arba į kanalizaciją. Šie siurbliai efektyviai naudoja energiją ir veikia tik tuomet kada reikia.
Oro sausintuvo, drėgmės surinkėjo garso lygis
Neįmanoma įsigyti visiškai tylaus oro sausintuvo, kadangi šie prietaisai fiziškai, ventiliatoriu pagalba cirkuliuoja per save orą. Be to dauguma oro sausintuvų turi kompresorius (panašius kaip ir šaldytuvai) kuris suspaudžia šaltnešį. Nors oro sausintuvai nėra tylūs prietaisai, jų garso lygis svyruoja priklausomai nuo modelio. Didžioji dalis oro sausintuvų gamintojų pateikia prietaisų garso lygį decibelais. Ieškokite šios informacijos prie prekės aprašymo. Tam, kad galėtumėte lengviau palyginti prietaisų duomenis, žemiau pateikta garso lygio palyginimo lentelė pagal decibelus.
0 dB |
Begarsė aplinka |
10 dB |
Kvėpavimas |
20 dB |
Krentantys lapai |
30 dB |
Snabždesys |
40 dB |
Lietaus lašai |
50 dB |
Vidutinis garsas namuose |
60 dB |
Įprastas kalbėjimas |
70 dB |
Dulkių siurblys |
Elektros srovės reikalavimai oro sausintuvui, drėgmės surinkėjui
Didžioji dalis oro drėgmės surinkėjų veikia prie tipinės 220-240 voltų įtampos ir nereikalauja jokių papildomų laidų ar lizdų. Aišku, kai kurie oro sausintuvai gali naudoti didelį energijos kiekį, dėl ko reikia imtis atsargumo priemonių ir neperkrauti elektros grandinės keliais daug energijos vartojančiais prietaisais (pavyzdžiui jungti į tą patį lizdą šaldytuvą ar mobilų oro kondicionierių). Detalesnę informaciją rasite prekių aprašyme. Energijos suvartojimas gali skirtis priklausomai nuo naudojamo sausintuvo modelio ir aplinkos sąlygų.
Specialios funkcijos
Daug oro sausintuvų turi tam tikrų specialių funkcijų, kurios prideda patogumo naudojantis prietaisu ir leidžia jums reguliuoti prietaisą taip, kad oro sąlygos atitiktų jūsų poreikius. Pateikiame keletą funkcijų į kurias reikia atkreipti dėmesį perkant oro sausintuvą.
Ratukai padedantys perstumti prietaisą;
Skaitmeninis valdymas su informacija ekranėlyje
Drėgmės matuoklis
Nuotolinis valdymas
Keli ventiliatoriaus greičių pasirinkimai
Rankenos
Integruotas laikmatis
Vidinis kondensato siurblys
Korpuso medžiaga
Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį.