Oras yra gyvybės pragrindas. Per dieną žmogus įkvepia ir iškvepia 20.000 kartų, o tai atitinka apie 12.000 litrų oro. Įkvepiamo oro kokybė tiesiogiai veikia žmonių savijautą ir produktyvumą.
Optimalus oro drėgmės lygis atlieka labai svarbų vaidmenį. Drėgmės lygį galima išmatuoti pasinaudojant drėgnomačiu. Namuose bei darbo patalpose rekomenduojamas komfortabilus žmogui drėgmės lygis svyruoja tap 40 ir 60%, tačiau šaltuoju metų laiku šildymas labai išsausina orą. Įpatingai svarbu komfortabilų drėgmės lygį palaikyti miegamojo kambaryje, nes tai stipriai pagerina miego ir poilsio kokybę. Oro drėkintuvai gali pagerinti namų oro kokybę palaikydami optimalų drėgmės lygį.
Kodėl man reikia oro drėkintuvo?
Medikai rekomenduoja patalpose palaikyti apie 40-60% drėgmės lygį. Dėl sauso oro džiūna ir skauda akys, sausėja ir pleiskanoja oda, džiūna burna ir nosies gleivinė, prastėja miegas. Be to esant sausam orui kur kas lengviau susirgti peršalimu ar gripu.
Namuose esanti vidaus apdaila ar baldai pagaminti iš medienos ar audinių (užuolaidos, kilimas ir t.t.) sugeria iš oro labai daug drėgmės. Jeigu oras per daug išsausėja, gali atsirasti plyšiai medienoje (grindyse, balduose ir t.t.) ir atsirasti elektrostatiniai krūviai. Mediniai muzikos instrumentai išsausėjus medžiui taip pat išsiderina.
Šaltas oras savyje gali turėti kur kas mažiau drėgmės negu šiltas oras. Dėl šios priežasties drėgmės lygis vidaus patalpose žiemos metu dažnai nukrenta žemiau 30%. Kuo didesnis skirtumas tarp lauko ir vidaus temperatūros tuo oras patalpose būna sausesnis. Drėgmės lygį lengviausia išmatuoti pasinaudojant drėgnomačiu. Padėkite drėgnomatį kambario viduryje kuo toliau nuo langų ir durų ir tiesiog stebėkite drėgmės parodymus ekrane. Jeigu drėmgės lygis bus žemesnis negu 40%, jums reikalingas oro drėkintuvas. Jeigu drėgmės lygis viršys 60%, rekomenduojame įsigyti drėgmės surinkėją siekiant išvengi pelėsio atsiradimo.
Ar ventiliavimas padidina drėgmės lygį?
Lango atidarymas šaltuoju metų laiku niekaip nepadės pakelti drėgmės lygio patalpose. Žinoma reguliarus, trumpai trunkantis skersvėjis yra labai svarbus norint palaikyti sveiką kvėpuoti orą namuose (rekomenduojamas vėdinimas žiemos metu 3-5 kartai per dieną ne daugiau negu 5 minutes). Tačiau per dažnas ir per ilgai trunkantis vėdinimas dar labiau sausina orą. Taip yra dėl to, kad lauko ore yra labai mažai drėgmės, o šildant šį orą jis dar labiau išsausėja.
Ar tiesa, kad augalai ir džiovinami drabužiai drėkina orą?
Namuose laikomi augalai, gaminamas maistas, šlapi drabužiai ir kt. gali šiek tiek pakelti drėgmės lygį trumpam laikotarpiui, tačiau tokiu būdu neįmanoma išlaikyti optimalaus drėgmės lygio ilgesnį laiką. O jeigu patalpos labai sausos tai šios priemonės turės labai mažai įtakos drėgmės lygiui. Ant radiatorių padžiauti šlapi rankšluosčiai ar vandeniu pripildyti puodai taip pat padės nežymiai pakelti drėgmės lygį, tačiau vėl tik trumpam laiko tarpui. Be to drėgni audiniai plaunami per retai gali greitai tapti bakterijų šaltiniu.
Kodėl esant sausam orui greičiau susergama peršalimo ar gripo ligomis?
Gripo virusai, bakterijos ir mikrobai sausame ore išgyvena ilgiau ir sklando akių lygyje ilgesnį laiko tarpą. Tokiu būdu sausas oras skatina gripo virusų ir bakterijų perdavimą. Patalpoje esant optimaliam drėgmės lygiui (tarp 40 ir 60%) kondensato/vandens lašeliai prilimpa prie virusų ir bakterijų ore ir traukia jas žemyn. Sveikas ir optimalus drėgmės lygis ne tik pakankamai drėkina burnos ir nosies gleivinę taip stiprindamas jos gynybinius sugebėjimus prieš virusus, tačiau ir mažina jautrumą infekcijoms.
Ar oro drėkintuvas sumažina dulkių kiekį namuose?
Optimalus (nuo 40 iki 60%) patalpų oro drėgmės lygis mažina oro užterštumą dulkėmis, žiedadulkėmis ir kitomis dalelėmis. Vandens lašai arba kondensatas prilimpa prie šių orą teršiančių dalelių ir traukia jas žemyn. Žemai sklandančios dulkės daro mažiau žalos žmogui negu sklandančios akių lygmenyje. Tie, kas yra alergiški užterštam orui, gali atsipalaiduoti ir giliai įkvėpti.
Kada orą reikia drėkinti, o kada sausinti?
Prieš įsigyjant drėkintuvą ar drėgmės surinkėją svarbu prieš tai išsimatuoti patalpų drėgmės lygį. Lengviausia tai padaryti su skaitimeniniu drėgnomačiu. Pastatykite drėgnomatį kambario viduryje, geriausiai akių lygmenyje. Nelaikykite drėgnomačio arti lango, durų ar ventiliacijos angos. Po keletos minučių jutikliai prisitaikys prie patalpos temperatūros ir parodys patalpos ore esantį santykinį drėgmės lygį. Medikai rekomenduoja nuo 40 iki 60% santykinį drėgmės lygį. Jeigu drėgmės lygis yra žemiau 40% jums reikalingas drėkintuvas norint jį pakelti. Jeigu drėgmės lygis viršija 60% tai jums reikia drėgmės surinkėjo.
Kodėl išsausėja oras?
Sausas oras pirmiaisiai pasireiškia žiemos periodu, nes šildymas veikia visu pajėgumu ir patalpų vidaus drėgmės lygis dažnai nukrenta žemiau 30%. Langų atidarinėjimas tik dar labiau sausina orą. Lauko temperatūrai esant arti 00C oras gali išlaikyti vos 4 gramus vandens kubiniame metre. Net ir jeigu šiomis sąlygomis santykinis drėgmės lygis lauke yra 69% tai atitinka vos 18% drėgmės lygį vidaus patalpų ore. Atvėrus langą ir įleidus šviečio oro, jame esančio vandens kiekis išlieka toks pat, tačiau santykinis drėgmės lygis kylant temperatūrai mažėja. Šis drėgmės trūkumas gali būti kompensuotas tik naudojant oro drėkintuvus. Idealus patapų drėgmės lygis svyruoja nuo 40 iki 60%.
Tinkamai drėkinamo oro suteikiami privalumai:
1. Nosis, akys ir oda nebebus išdžiuvę, pagerėja savijauta.
2. Sumažėja rizika susirgti gripu, nes virusai esant optimaliam drėgmės lygiui greitai žūva. Taip pat mažėja infekcijų rizika ir nedžiūna burnos bei nosies gleivinė.
3. Miegas tampa geresnis ir labiau atpalaiduojantis.
4. Pagerėja koncentracija dirbant, nes jaučiama mažiau nuovargio ir mieguistumo.
5. Mažėja dulkių ir žiedadulkių kiekis ore.
6. Baldai, medinės grindys ir dažai bus apsaugoti nes išvengsite plyšių.
7. Mediniai muzikos instrumentai neišsiderins.
Patarimai renkantis oro drėkintuvą