Karštomis vasaros dienomis ir net naktimis gyventojus vargina namuose tvyranti aukšta temperatūra. Net ir intensyvus vėdinimas menkai tepadeda norint atvėsinti įkaitusius namus. Vienintelis iš esmės efektyvus atsakas karščio problemai patalpose yra kondicionierius.
Kondicionierių tipai
Kondicionieriai būna įvairių tipų. Daugiausiai Lietuvoje naudojami įprastiniai montuojami kondicionieriai su išoriniu bloku vadinamuoju šilumos siurbliu, ir laisvai pastatomi mobilūs kondicionieriai, kuriuos ir apžvelgsime detaliau.
Visi kondicionieriai, nepriklausomai nuo jų tipo orą šaldo tuo pačiu principu ir tam naudoja tuos pačius pagrindinius komponentus, tai yra kompresorių cirkuliuojantį freono dujas, kurios sukuria šaldymo efektą; garintuvą, kuriuo teka šaltos freono dujos; kondensatorių, kuriuo juda karštos freono dujos ir žinoma ventiliatorių kuris įtraukia ir išpučia patalpos orą.
Kuo skiriasi montuojamas ir mobilus kondicionierius?
Mobilus kondicionierius, kaip ir įprastinis montuojamas, oro šaldymui naudoja tas pačias pagrindines sudedamąsias dalis. Mobilaus kondicionieriaus atveju visos šios dalys yra viename korpuse, kuris laikomas patalpoje, o montuojamo kondicionieriaus atveju dalis komponentų yra atskirti ir laikomi lauke esančiame išoriniame bloke.
Montuojami kondicionieriai žinoma dėl to veikia tyliau ir užima mažiau vietos namuose nes daugiausiai vietos užimanti ir triukšmą skleidžianti dalis iškeliama laukan. Kita vertus šie kondicionieriai yra ženkliai brangesni nei mobilūs, ir jų įrengimui būtini montavimo darbai, kuriuos gali atlikti tik specialistai, todėl tai užtrunka nemažai laiko priklausomai nuo metų laikotarpio, kuriuo užsakinėsite kondicionieriaus montavimą.
Be to prieš įrengiant išorinį bloką reikia įsitikinti ar nepažeisite galiojančių įstatymų, pavyzdžiui jeigu jūs gyve nate senamiestyje ir Jūsų pastatas yra įtrauktas į kultūros vertybių registrą, gauti leidimą kondicionieriaus montavimui ant išorinės sienos bus praktiškai neįmanoma. Tas pats pasakytina ir apie montuojamų kondicionierių įrengimą įprastuose daugiabučiuose. Tam reikalingas ne tik viso namo gyventojų daugumos sutikimas, bet ir statybos leidimas montavimui ant išorinės pastato sienos. Ir žinoma išorinis blokas turi atitikti triukšmo higienos normas. Priešingu atveju pakaktų vieno nepatenkinto kaimyno skundo ir tektų nukabinti įrengtą kondicionierių, sumokėti baudą bei galvoti kaip užkamšyti sienoje atsiradusią skylę.
Tuo tarpu mobilaus kondicionieriaus naudojimui nereikia gręžioti sienų ir nereikia atlikti jokių specialių montavimo darbų. Mobilų kondicionierių vos įsigijus gali lengvai ir greitai pasijungti pats gyventojas, o jo naudojimas ir priežiūra yra labai paprasta.
Kaip mobilus kondicionierius pašalina karštą orą?
Svarbu paminėti jog prieš pradedant naudoti mobilų kondicionierių, būtina išvesti laukan karšto oro išpūtimo žarną, nes priešingu atveju veikimas bus neefektyvus. Ventiliacijos žarna karštam orui įprastai jau būna kondicionieriaus komplektacijoje. Šią žarną galima išvesti paprasčiausiai per pravirą langą arba orlaidę. Tam, kad šiluma iš lauko vėl negrįžtų atgal į patalpą, ir kondicionieriaus veikimas būtų efektyvus, reikia likusią pravirą ertmę uždengti.
Kai kurie kondicionierių gamintojai prie įrangos prideda bazinius žarnos pajungimo priedus. Šie priedai leidžia prijungti žarną prie orlaidės arba prie vertikaliai ar horizontaliai slenkančių langų.
Kadangi mūsų kraštuose labiau yra paplitę atveriamų ir atverčiamų langų profiliai, kiekvienam įsigijusiam mobilų kondicionierių dovanojame specialią sandarinimo užuolaidą, kuri uždengs atsiradusias tuščias artmes, stabdys karščio patekimą iš lauko vidun ir neleis į vidų patekti vabzdžiams. Detalesnę informaciją paaiškinančią, kaip šios užuolaidos pagalba prijungti mobilaus kondicionieriaus žarną rasite šioje nuorodoje.
Pritvirtinus karšto oro išpūtimo žarną galėsite jungti kondicionierių ir mėgautis vėsesniu oru.
Kaip veikia mobilus kondicionierius?
Mobilūs kondicionieriai šiltą patalpos orą įtraukia pro tam skirtas, dažniausiai nugarinėje dalyje esančias groteles. Svarbu iš šios pusės palikti pakankamai vietos tam, kad oras patalpoje galėtų laisvai cirkuliuoti ir patekti į kondicionieriaus vidų. Detalesnė informacija būna pateikiama individualiai kiekvieno mobilaus kondicionieriaus naudojimo instrukcijoje. Taip pat reikėtų nepamiršti ir reguliariai valyti oro įtraukimo tinklelį apsaugantį kondicionierių nuo užsiteršimo. Priklausomai nuo patalpos užterštumo rekomenduojama tai atlikti kas savaitę.
Šalto oro išpūtimo anga įprastai būna viršutinėje kondicionieriaus dalyje arba priekyje. Kai kurie kondicionieriai turi tiesiog paprastas groteles pro kurias išpučiamas šaltas oras, o kiti papildomai turi judančius oro srauto nukreipimo dangtelius, kurie padeda tolygiam šalto oro paskirstymui patalpoje. Oro išpūtimo, kaip ir įtraukimo angos svarbu yra neuždengti ir palikti pakankamai vietos gerai oro cirkuliacijai.
Įprastinio Lietuvos klimato atveju, dauguma mobilių kondicionierių susidarantį kondensatą išgarina laukan kartu su karštu oru, nebent naudojate kondicionieriuose esančią atskirą drėgmės surinkimo funkciją arba vyraujantis klimatas yra ne tik karštas bet ir labai drėgnas dėl ko nespėjamas išgarinti visas kondensatas. Tokiu atveju kondicionierius praneša apie pasiektą maksimalų sukaupto kondensato lygį, kurį tiesiog reikės išleisti laukan pro tam skirtą angą.
Mobilių kondicionierių valdymas yra nesudėtingas, tiesiog mygtukų pagalba nustatykite šaldymo funkciją, pasirinkite norimą temperatūrą ir ventiliatoriaus pūtimo greitį.
Tai yra pagrindinė informacija apie daugumos mobilių kondicionierių naudojimą. Žinoma, kai kurie kondicionieriai turi ir daugiau papildomų veikimo funkcijų, kurių aprašymą rasite kiekvieno individualaus kondicionieriaus instrukcijoje.
Kaip pasirinkti mobilų kondicionierių?
1. Šaldymo pajėgumas
Pagrindinis parametras į kurį rekomenduojame atkreipti dėmesį renkantis mobilų kondicionierių, tai šaldymo galingumas. Gamintojai šį parametrą pateikia specialiais BTU vienetais arba tiesiog kilovatais. Šaldymo galingumas nulemia kokio dydžio patalpą kondicionierius gali atvėsinti.
Mūsų tinklapyje prie kiekvieno mobilaus kondicionieriaus modelio rasite nurodytą rekomenduojamą naudoti maksimalaus ploto parametrą ir šaldymo galingumą todėl pasirinkti tinkamą oro kondicionierių nebus sudėtinga.
Vertindami norimą vėsinti plotą atsižvelkite į keletą niuansų. Pirmiausia koks yra patalpos lubų aukštis? Kondicionierių rekomenduojami plotai pateikiami atsižvelgiant, jog lubų aukštis neviršyja 2,5 metro, todėl vėsinant patalpą aukštesnėmis lubomis reikės rinktis galingesnį kondicionierių. Taip pat svarbu įvertinti ar patalpa yra sandari ir nuolatos laikoma uždaryta, o gal ji atvirai sujungta su greta esančiais koridoriais ir kitomis erdvėmis. Tokiu atveju svarbu skaičiuoti visą atvirų erdvių plotą ir pagal jį rinktis kondicionieriaus galingumą.
Žinoma įvertinkite ir papildomai šilumą skleidžiančių faktorių kiekį, pavyzdžiui į pietų pusę nukreipti langai ir pro juos gaunama saulės šiluma arba dažnas orkaitės naudojimas stipriai prisideda prie aukštos temperatūros, todėl norint kokybiškai džiaugtis vėsesniu oru reikės rinktis bent 50 procentų galingesnį kondicionierių.
2. Triukšmo lygis
Sekantis parametras, kurį galite įvertinti pirkdami mobilų kondicionierių, tai jo triukšmo lygis ir papildomos funkcijos, galinčios sumažinti tenkantį triukšmą. Nors dauguma žmonių pirmiausia džiaugiasi vėsesniais namais ir kondicionieriaus veikimo garso labai nesureikšmina, laikydami jį tiesiog įprastu aplinkos triukšmu, tačiau kai kuriems kondicionieriaus veikimas gali nemenkai trukdyti.
Nors visų mobilių kondicionierių skleidžiamas garso lygis yra labai panašus, kai kurie jų turi įvairių papildomų funkcijų leidžiančių primažinti tenkantį garso kiekį ar jį paskirstyti. Pavyzdžiui keli veikimo greičio nustatymai arba miego režimas leis sumažinti kondicionieriaus skleidžiamą garsą, o programuojamas veikimo laikmatis leis nustatyti kondicionieriaus veikimo laiką ir trukmę. Galėsite užprogramuoti kondicionierių taip, kad prieš Jums grįžtant namo šis atvėsintų orą ir Jūs galėtumėte netrukdomai džiaugtis komfortiškais namais.
Taip pat žinoma, kuo efektyvesnį kondicionierių pasirinksite, tuo greičiau jis pasieks norimą temperatūros lygį ir išsijungs taip mažindamas žmonėms tenkantį triukšmo kiekį.
3. Funkcionalumas
Dauguma mobilių kondicionierių šalia oro šaldymo dar turi ir drėgmės surinkimo bei ventiliatoriaus funkcijas. Orosprendimai asortimente taip pat rasite mobilių kondicionierių, kurie atlieka ir oro šildymo funkciją. Ši funkcija puikiai pasitarnauja pereinamuoju pavasario ir rudens laikotarpiu kol dar neveikia pagrindinis patalpų šildymas. Taip pat papildomas kondicionieriaus šildymas praverčia vasarnamiuose ar kaimo sodybose, kur nėra pastovios šildymo sistemos. Svarbu atkreipti dėmesį jog šildymo metu taip pat reikalinga išvesti kondicionieriaus žarną laukan, pro kurią bus pašalinamas šaltas oras.
Kai kurie mobilūs kondicionieriai turi papildomą valdymo išmaniuoju telefonu funkciją. Tam pakanka atsisiųsti atitinkamą programėlę į telefoną, naudojantis pateikta instrukcija prijungti kondicionierių prie namų interneto tinklo ir galėsite stebėti patalpos sąlygas bei valdyti kondicionierių tiesiog išmanaus telefono ekrane, kad ir kur tuo metu būtumėte.
4. Kondicionieriaus dydis
Kondicionierių dydis gali ženkliai skirtis, tiek savo aukščiu, tiek užimamu grindų plotu. Jų dydis yra stipriai susijęs su kondicionieriaus efektyvumu. Natūralu, kuo didesnio šaldymo pajėgumo modelį rinksitės, tuo jo išmatavimai bus didesni. Beveik visi kondicionieriai turi dugne įmontuotus ratukus, todėl juos lengvai perstumsite į norimą patalpą. Kondicionieriaus išmatavimai yra pateikti kiekvieno modelio aprašyme, tačiau renkant jam vietą namuose svarbu dar įvertinti ir reikiamą laisvą erdvę skirtą oro įtraukimui ir šalto oro išpūtimui. Dydžio parametras gali būti esminis renkantis mobilų kondicionierių į nedidelę miegamojo patalpą.
Perkant mobilų kondicionierių iš tiesų reikės apsvarstyti keletą parametrų ir naudojimo niuansų, tačiau pasirinkus gerą įrenginį galėsite nebesijaudinti dėl karščio keliamų nepatogumų, o tiesiog mėgautis gražia vasara. Tikimės, jog ši informacija jums leido geriau susipažinti su mobilių kondicionierių veikimu, o jeigu vis dar negalite apsispręsti, kurį mobilų kondicionierių įsigyti, kviečiame jus pasikonsultuoti su OROsprendimai specialistais.